انتخاب شیرآلات بهداشتی ساختمان (قسمت دوم)

در قسمت اول انتخاب شیرآلات بهداشتی ساختمان، در مورد کارکرد شیرآلات و ضرورت های مورد نیاز برای انتخاب شیرآلات بهداشتی نوشتیم. در این قسمت به معیار بعدی که زیبایی و هاهنگی با دکوراسیون منزل است می پردازیم.

شیرآلات بهداشتی جزئی جدا نشدنی از دکوراسیون هر خانه ای است. شاید سینک و شیر ظرفشویی را بتوان مرکز ثقل هر آشپزخانه ای حساب کرد. در مورد سرویس بهداشتی و حمام نیز همین طور است. شیرآلات  در دکوراسیون همه این موارد نقشی پررنگ دارد. اولین شیرهای اهرمی تولید شده در ایران همه ظاهری یکسان داشتند و شاید تنها تفاوت در شکل دستگیره آنها بود. وقتی که به مرور استفاده از شیرآلات اهرمی رواج یافت، تولیدکنندگان به فکر تولید محصولات با تنوع بیشتر افتادند. الگوبرداری از مدل های کارخانه های پیشرو در صنعت شیرآلات مانند گروهه آلمان، تکا اسپانیا و هانس گروهه اتریش با تکنولوژی و صنعت بومی ریخته گری و تراشکاری ایران پیوند خورد و مدل های تنسو و فلت به عنوان اولین مدل های فانتزی وارد بازار ایران شدند. حالا دست طراحان دکوراسیون داخلی و سازندگان بازتر شده بود و تنها انتخابشان برای شیرهای فانتزی محصولات گرانقیمت خارجی نبود. مدل فلت با بدنه ای مکعبی تمام پیش فرض های قبلی را بر هم زده بود. حالا شیرآلات بهداشتی تولید شده بود که می توانست با کاسه های دستشویی چهارضلعی  به راحتی ست شود. مدل شیرآلات با توجه به استفاده از طرح های صاف و منقطع و یا منحنی کاشی و سرامیک انتخاب می شد. رفته رفته تنوع مدل های موجود در بازار فزونی گرفت. امروزه برای انتخاب شیرآلات محصولات بسیار متنوعی در بازار یافت می شود. برای انتخاب شیرآلات سرویس های بهداشتی باید به چند نکته مهم از منظر دکوراسیون داخلی توجه کنید:


- اندازه شیرآلات بهداشتی:

شیرآلات را متناسب با ابعاد سرویس بهداشتی منزلتان انتخاب کنید. یک شیر گرانقیمت با جثه بزرگ در یک دستشویی کوچک فضا را تنگ و ناهمگون نشان می دهد. برعکس این قضیه نیز صادق است. استفاده از یک شیر کوچک برای یک فضای بزرگ نمای زیبایی برای شما به ارمغان نخواهد آورد. انتخاب شیرآلاتی با سایز مناسب به زیبایی دکوراسیون سرویس بهداشتی منزل شماخواهد افزود.


-شکل هندسی شیرآلات بهداشتی:

شما انتخاب های بسیار زیادی بر اساس شکل هندسی شیرآلات دارید: سطح های صاف و فلت، سطوح استوانه ای، منشور های سه ضلعی، طرح های منحنی و ترکیب های این اشکال انتخاب های گسترده ای را در اختیار شما می گذارد و شما می توانید با توجه به ابعاد و طرح و رنگ سرویس بهداشتی منزلتان، مدلی را که انطباق بیشتری با دکوراسیون مورد پسند شما دارد انتخاب کنید. در انتخاب شیرآلات به شکل ظاهری کاسه دستشویی و روکار و یا توکار بودن آن نیز حتما توجه کنید.


-رنگ شیرآلات بهداشتی:

پوشش اصلی شیرآلات بهداشتی از نیکل و کروم تشکیل شده است. رنگ نقره ای شیرآلات در واقع رنگ لایه نیکل روی آن است که طبق استاندارد ایران باید حداقل ده میکرون ضخامت داشته باشد.فلز نیکل در برابر هوا ناپایدار بوده و در ترکیب با اکسیژن موجود در هوا سریعا اکسید شده و رنگ آن تغییر می کند. به همین جهت برای حفاظت از فلز نیکل، لایه از فلز کروم بر روی آن قرار داده می شود. یکی دیگر از پوشش های مرسوم این روز های شیرآلات، رنگ های الکترو استاتیک و الکترو فورتیک است.  تنوع رنگ های جدید شیرآلات دست طراحان دکوراسیون داخلی را کاملا باز کرده است. اکنون شما می توانید شیرآلاتی به رنگ سفید در سرویس های بهداشتی خود داشته باشید.حتی رنگ های غیر متعارف مانند نارنجی و سبز و قرمز هم به صورت سفارشی قابل تولید است. البته استفاده از شیرآلات رنگی مزایا و معایبی نیز دارد. به عنوان مثال شیرآلات مشکی رنگ با وجود این که ظاهری زیبا دارند ولی به محض برخوردبا آب لکه های سفید املاح موجود در آب بر روی سطح شی رسوب بسته و ایجاد سفیدک می کنند. یکی از رنگ هایی که از زمان قدیم مورد توجه بوده است رنگ طلایی است. استفاده از رنگ طلایی در سرویس های بهداشتی حس لوکس و لاکچری بودن را در ذهن بیننده تداعی می کند. به همین دلیل رنگ طلایی اکثرا بر روی مدل های فانتزی و لوکس تولید می شود.  رنگ طلایی با استفاده از دو تکنولوژی مختلف قابل تولید است. تکنولوژی قدیمی تر که همان آبکاری طلا است، یک مشکل اساسی دارد و آن ثابت نبودن رنگ طلایی آن است. رنگ طلایی که از طریق آبکاری ایجاد می شود پس از چند وقت در اثر تماس دست از بین می رود. تکنولوژی جدیدی که در شرکت شیرآلات بهداشتی افرا برای تولید شیرآلات طلایی مورد استفاده قرار می گیرد PVD نام دارد. در این روش یون های فلز تیتانیوم در محیط خلا بر روی سطح شیرآلات پاشیده می شوند. این پوشش دارای سختی سطحی بسیار بالا و بافت سرامیک گونه است. بزرگ ترین مزیت  تکنولوژی  پی وی دی ثابت بودن رنگ طلایی در مرور زمان است. 

(هرگونه کپی برداری از نوشتار فوق ممنوع بوده و دارای پیگرد قانونی می باشد.کلیه حقوق برای شرکت شیرآلات بهداشتی افرا محفوظ است)

مقالات مرتبط: انتخاب شیرآلات بهداشتی ساختمان (قسمت اول)

ادمین, January 21st, 2018,